RNC60H1021FSR36 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RNC60H1021FSR36-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNC60H1021FSR36 |
Description | RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.02 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNC60H1021FSR36 Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant, Weldable |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Discontinued at DigiKey | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate S (0.001%) |