RNC55K80R6FRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
80.6 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55K80R6FRBSL
DigiKey Part Number
RNC55K80R6FRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55K80R6FRBSL
Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55K80R6FRBSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)