RNC55K1100FMB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Upgrade
In Stock: 29
110 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55K1100FMB14
DigiKey Part Number
RNC55K1100FMB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55K1100FMB14
Description
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55K1100FMB14 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)