RNC55J8763BSBSL
DigiKey Part Number
RNC55J8763BSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J8763BSBSL
Description
RES 876K OHM 1/8W .1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
876 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC55J8763BSBSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)