RNC55H3742FMRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 24
Upgrade
Upgrade
37.4 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H3742FMRE6
DigiKey Part Number
RNC55H3742FMRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H3742FMRE6
Description
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H3742FMRE6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)