RNC55H1622FSB14
DigiKey Part Number
RNC55H1622FSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H1622FSB14
Description
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
16.2 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC55H1622FSB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)