RNC55H1004FPB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 3
Upgrade
1 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H1004FPB14
DigiKey Part Number
RNC55H1004FPB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H1004FPB14
Description
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H1004FPB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)