RNC55H1004BPBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 499
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1 MOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H1004BPBSL
DigiKey Part Number
RNC55H1004BPBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H1004BPBSL
Description
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H1004BPBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)