RNC55H1002DRB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
10 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H1002DRB14
DigiKey Part Number
RNC55H1002DRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H1002DRB14
Description
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H1002DRB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)