RN60E1003BRE6
DigiKey Part Number
541-RN60E1003BRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RN60E1003BRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN60E1003BRE6
Description
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RN60E1003BRE6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)