RN60D1742FBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
In Stock: 100
Parametric Equivalent
In Stock: 90
17.4 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN60D1742FBSL
DigiKey Part Number
RN60D1742FBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN60D1742FBSL
Description
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN60D1742FBSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)