RN60C1561BBSL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RN60C1561BBSL-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RN60C1561BBSL |
Description | RES 1.56K OHM 1/4W .1% AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.56 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RN60C1561BBSL Models |
Category | Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm) |