RN55E5760BBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
576 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN55E5760BBSL
DigiKey Part Number
RN55E5760BBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN55E5760BBSL
Description
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN55E5760BBSL Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)