RN55E2872DR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
28.7 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN55E2872DR36
DigiKey Part Number
RN55E2872DR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN55E2872DR36
Description
RES 28.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN55E2872DR36 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)