RN55C1153BRE6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RN55C1153BRE6-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RN55C1153BRE6 |
Description | RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 115 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RN55C1153BRE6 Models |
Category | Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |