RN50E1002BRE6
DigiKey Part Number
541-RN50E1002BRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RN50E1002BRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN50E1002BRE6
Description
RES 10K OHM 1/20W .1% AXIAL
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RN50E1002BRE6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)