RLR32C4991FRB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
4.99 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR32C4991FRB14
DigiKey Part Number
RLR32C4991FRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR32C4991FRB14
Description
RES 4.99K OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR32C4991FRB14 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)