RLR32C1001FRR64 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
In Stock: 90
Parametric Equivalent
1 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR32C1001FRR64
DigiKey Part Number
RLR32C1001FRR64-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR32C1001FRR64
Description
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR32C1001FRR64 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Failure Rate
R (0.01%)