RLR20C5101GSB14 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
5.1 kOhms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR20C5101GSB14
DigiKey Part Number
541-RLR20C5101GSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR20C5101GSB14
Description
RES 5.1K OHM 2% 1/2W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate
S (0.001%)