RLR20C2744FPR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
2.74 MOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR20C2744FPR36
DigiKey Part Number
RLR20C2744FPR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR20C2744FPR36
Description
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR20C2744FPR36 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate
P (0.1%)