RLR20C2700GSR36 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 541-RLR20C2700GSR36TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RLR20C2700GSR36 |
Description | RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 270 Ohms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Military, Moisture Resistant, Weldable |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate S (0.001%) |