RLR20C1271FRRE8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
1.27 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR20C1271FRRE8
DigiKey Part Number
541-RLR20C1271FRRE8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR20C1271FRRE8
Description
RES 1.27K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)