RLR07C5112FSB1423 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 35
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
51.1 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR07C5112FSB1423
DigiKey Part Number
541-RLR07C5112FSB1423-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C5112FSB1423
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)