RLR07C1001GSRE6
DigiKey Part Number
541-RLR07C1001GSRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RLR07C1001GSRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C1001GSRE6
Description
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Detailed Description
1 kOhms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)