RLR07C1001FSRE523 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 3 738
Datasheet
In Stock: 68
In Stock: 490
1 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR07C1001FSRE523
DigiKey Part Number
541-RLR07C1001FSRE523TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C1001FSRE523
Description
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)