RLR05C3000FSB14
DigiKey Part Number
541-RLR05C3000FSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR05C3000FSB14
Description
RES 300 OHM 1% 1/8W AXIAL
Detailed Description
300 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)