RLR05C1822FSRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 40
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
18.2 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR05C1822FSRE6
DigiKey Part Number
541-RLR05C1822FSRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR05C1822FSRE6
Description
RES 18.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)