RL20S202JRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 90
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
2 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RL20S202JRSL
DigiKey Part Number
RL20S202JRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL20S202JRSL
Description
RES 2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL20S202JRSL Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)