RL07S821GRE6
DigiKey Part Number
541-RL07S821GRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RL07S821GRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL07S821GRE6
Description
RES 820 OHM 1/4W 2% AXIAL
Detailed Description
820 Ohms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RL07S821GRE6 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)