RH05024R00FE02
DigiKey Part Number
541-RH05024R00FE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH05024R00FE02
Description
RH-50 24 1% E02 E4
Detailed Description
24 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
24 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W