RH0251R000FE02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 18
Datasheet
Direct
Ohmite
In Stock: 3
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 300
Riedon products by Bourns
In Stock: 302
1 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
RH Series
RH0251R000FE02
DigiKey Part Number
RHRC-1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0251R000FE02
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RH0251R000FE02 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Power (Watts)
25W