RER75F4990RC02 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
499 Ohms ±1% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER75F4990RC02
DigiKey Part Number
RER75F4990RC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER75F4990RC02
Description
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 30W
Detailed Description
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Resistance
499 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
30W
Failure Rate
R (0.01%)
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C