RER70F4R64RC02 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4.64 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER70F4R64RC02
DigiKey Part Number
RER70F4R64RC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER70F4R64RC02
Description
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 20W
Detailed Description
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Resistance
4.64 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
20W
Failure Rate
R (0.01%)
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C