RER70F1650RC02 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RER70F1650RC02-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RER70F1650RC02 |
Description | RES CHAS MNT 165 OHM 1% 20W |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 165 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor |
Series | Mounting Feature Flanges |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.561" (14.25mm) |
Resistance 165 Ohms | Lead Style Solder Lugs |
Tolerance ±1% | Package / Case Axial, Box |
Power (Watts) 20W | Failure Rate R (0.01%) |
Composition Wirewound | Grade |
Temperature Coefficient ±20ppm/°C | Qualification |
Operating Temperature -55°C ~ 250°C |