RER65F6R34RC02 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RER65F6R34RC02-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RER65F6R34RC02 |
Description | RES CHAS MNT 6.34 OHM 1% 10W |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.34 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor |
Series | Mounting Feature Flanges |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.405" (10.29mm) |
Resistance 6.34 Ohms | Lead Style Solder Lugs |
Tolerance ±1% | Package / Case Axial, Box |
Power (Watts) 10W | Failure Rate R (0.01%) |
Composition Wirewound | Grade |
Temperature Coefficient ±50ppm/°C | Qualification |
Operating Temperature -55°C ~ 250°C |