RER60F16R2RC02 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
16.2 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER60F16R2RC02
DigiKey Part Number
RER60F16R2RC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER60F16R2RC02
Description
RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% 5W
Detailed Description
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Resistance
16.2 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W
Failure Rate
R (0.01%)
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C