RER50F86R6RCSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
86.6 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER50F86R6RCSL
DigiKey Part Number
RER50F86R6RCSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER50F86R6RCSL
Description
RES CHAS MNT 86.6 OHM 1% 20W
Detailed Description
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Resistance
86.6 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
20W
Failure Rate
R (0.01%)
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C