RER45F20R0RCSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 100
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
In Stock: 0
Ohmite
In Stock: 478
20 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER45F20R0RCSL
DigiKey Part Number
RER45F20R0RCSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER45F20R0RCSL
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RER45F20R0RCSL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Resistance
20 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
10W
Failure Rate
R (0.01%)
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C