RER45F14R7RC02 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
14.7 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER45F14R7RC02
DigiKey Part Number
RER45F14R7RC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER45F14R7RC02
Description
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 10W
Detailed Description
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Resistance
14.7 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
10W
Failure Rate
R (0.01%)
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C