RER40F2370RCSL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RER40F2370RCSL-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RER40F2370RCSL |
Description | RES CHAS MNT 237 OHM 1% 5W |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 237 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RER40F2370RCSL Models |
Series | Mounting Feature Flanges |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm) |
Resistance 237 Ohms | Lead Style Solder Lugs |
Tolerance ±1% | Package / Case Axial, Box |
Power (Watts) 5W | Failure Rate R (0.01%) |
Composition Wirewound | Grade |
Temperature Coefficient ±20ppm/°C | Qualification |
Operating Temperature -55°C ~ 250°C |