RCWE2010R200FKEA
DigiKey Part Number
541-4393-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-4393-1-ND - Cut Tape (CT)
541-4393-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE2010R200FKEA
Description
RES 0.2 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCWE2010R200FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)