RCWE1210R820FKEA
DigiKey Part Number
RCWE.82FTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCWE.82FCT-ND - Cut Tape (CT)
RCWE.82FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE1210R820FKEA
Description
RES 0.82 OHM 1% 1W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCWE1210R820FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)