RCWE1206R330FKEA
DigiKey Part Number
RCWE.33ETR-ND - Tape & Reel (TR)
RCWE.33ECT-ND - Cut Tape (CT)
RCWE.33EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE1206R330FKEA
Description
RES 0.33 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
330 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCWE1206R330FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)