RCWE0805R680FKEA
DigiKey Part Number
RCWE.68DTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCWE.68DCT-ND - Cut Tape (CT)
RCWE.68DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE0805R680FKEA
Description
RES 0.68 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCWE0805R680FKEA Models
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)