RCWE0805R470FKEA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RCWE0805R470FKEA |
Description | RES 0.47 OHM 1% 1/4W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RCWE0805R470FKEA Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient 100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Ratings AEC-Q200 |
Tolerance | Size / Dimension 0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |