RCWE0603R820FKEA
DigiKey Part Number
RCWE.82CTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCWE.82CCT-ND - Cut Tape (CT)
RCWE.82CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE0603R820FKEA
Description
RES 0.82 OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCWE0603R820FKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)