RCV08054M70FKEA
DigiKey Part Number
541-RCV08054M70FKEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCV08054M70FKEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCV08054M70FKEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCV08054M70FKEA
Description
RCV0805 100 4M7 1% ET1 E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) High Voltage Thick Film
Category
Features
High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)