RCS08056K19FKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 3 710
Datasheet
6.19 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RCS08056K19FKEA
DigiKey Part Number
RCS08056K19FKEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS08056K19FKEA
Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS08056K19FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)