RCP2512W75R0JWB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
75 Ohms ±5% 3.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RCP2512W75R0JWB
DigiKey Part Number
RCP2512W75R0JWB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP2512W75R0JWB
Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.5W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCP2512W75R0JWB Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)