RCP2512W10R0GEC
DigiKey Part Number
RCP2512W10R0GEC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP2512W10R0GEC
Description
RES SMD 10 OHM 2% 3.5W 2512
Detailed Description
10 Ohms ±2% 3.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP2512W10R0GEC Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)